Todor Tose Proeski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


MILION SRCA JEDNA MOLITVA
 
HomeKo je Toše Proeski? EmptyTražiLatest imagesRegistracijaLogin
Similar topics
Prijatelj Foruma
Ko je Toše Proeski? Elitninenadm32
Ko je prisutan na forumu
Ukupno 4 korisnika online: 0 registrovanih, 0 skriven, 4 gostiju

niko

Najviše korisnika koji su istovremeno bili na forumu do sada bilo je 201 dana: 2012-01-25, 01:22
Traži
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Kontakt za clanove
toseproeski@ angelic.com

 

 Ko je Toše Proeski?

Go down 
AutorPoruka
Dudica
Admin
Admin
Dudica


Posts : 809
Join date : 2010-09-24
Age : 35
Location : Srbija

Ko je Toše Proeski? Empty
KomentarNaslov komentara: Ko je Toše Proeski?   Ko je Toše Proeski? Empty2011-11-19, 19:43


Ko je Toše Proeski?

Naizgled običan momak – nežan i lepuškast, očaravajućeg glasa i blaženog osmeha, osvojio je srca većine građana nekada moćne Jugoslavije. U vreme kada se na tom prostoru više ne rađaju velike zvezde poput Đorđa Marjanovića, Zdravka Čolića, Džonija Štulića ili Milana Mladenovića, koji su svakodnevno unosili euforiju u milionsku masu svojih obožavaoca, Toše Proeski je "zaludeo" gotovo ceo Balkan. Danas, kada je ljudsko pamćenje veoma kratko, on ne prestaje da živi ni nakon četiri godine od prerane smrti!


Toše je živ!

Teško da postoji i jedan čovek sa prostora bivše Jugoslavije koji nije čuo za Tošeta Proeskog. Makar će odgovoriti - to je onaj što je odlično otpevao "Zajdi, zajdi". Možda za vreme njegovog života nije izgledalo da iz sebe ima ogromnu armiju tvrdokornih pristalica, ali se nakon njegove smrti ta armija pokazala.

I nakon četiri godine od prerane smrti, njegovi poštovaoci mu obilaze grob, Tošetovi diskovi se prodaju kao da je on na neprestanim turnejam, a 16. oktobra svake godine, na dan kada je u saobraćajnoj nesreći izgubio život, održavaju se višednevne mise zadušnice za "Balkanskog Anđela". Makedonski novinar Zoran Božinovski od nedavno tvrdi da je Toše živ i da se sudar na autoputu E70 Zagreb-Lipovac, blizu mesta Nova Gradiška, nije ni dogodio. I upravu je - svaki čovek ne mora nužno i da umre, postoje razni oblici života. To da li se Proeski nalazi ili ne nalazi u nekom izolovanom manastiru, kako tvrdi Božinovski, nimalo ne menja činjenično stanje. Toše je živ - kroz svoja dela i još više kroz sećanja miliona ljudi koji ga vole!

Kako je osoba poput Tošeta Proeskog uspela da opčini milione ljudi? Po nekom nepisanom pravilu, negativci, ili makar oni koji imaju bar poneku lošu osobinu, bolje prolaze na sceni od dobričina. Slično je i u životu. Dobričine su "dosadni" i jednostavni ljudi. Šta ima zanimljivo u životu čoveka koji ne čini nikakve ispade? Na dobro ljudi slabo obraćaju pažnju, ne zahvaljuju se bogu za takvu situaciju kao što kukaju kada naiđu na nešto loše.
Negativne osobine je lako razumeti iz sopstvenog iskustva, jer svi poseduju poneku. Toše na sceni nije bio nimalo loš, a svi govore da je isti bio i u privatnom životu. Publiku je navikao na iskrene, skromne osmehe, humanitarne akcije i koncerte, pobožne gestove i vrhunsko pevanje. Učio je od najboljih (školovao se kod američkog profesora Vilijama Reja koji je učio i Lučana Pavarotija), ali je bio poput onih najobičnijih - u rodnom Kruševu, gde se uvek vraćao, zajedno sa ocem Nikolom i prijateljima radio je na renoviranju obližnjeg manastira Svetog Preobraženja. "Ne stidim se i čast mi je da kažem da sam u ovoj crkvi više puta radio i fizičke poslove i mogu jedino da se ponosim time. Svoj mir nalazim ovde i mislim da je ovo suština. Ovde nema moje slave, nema popularnosti. Ovde je moj mir i znam da ću posle svega da završim ovde. Mislim da je vera nešto što ostaje doživotno", rekao je Toše povodom obnove manastira.

Vrtoglavi uspeh i vrtoglavi uspon

Za kratko vreme bivša Juga je čula za mladog momka po imenu Toše Proeski. Prvi album "Nekade vo nokta" snimio je 1999. godine, a sledeća godina je donela i drugi - "Sinot Božji". Naravno, i gomilu hitova - "Nemir", "Vo kosi da ti spijam", "Iluzija", "Izlaži me ušte ednaš"... Počele su i turneje po Jugoslaviji, Austriji. Vrhunac karijere zadesio ga je 2003. i 2004. godine - izdao je albume "Ako me pogledneš vo oči" i "Po tebe", pobedio na "Beoviziji" sa pesmom "Čija si", postao je regionalni Ambasador dobre volje UNICEF-a, učestvovao je na Evroviziji... Sarađivao je sa Leontinom, Željkom Joksimovićem, Anjom Rupel, Gocom Tržan, Esmom Redžepovom, Tonijem Cetinskim, Biljanom Krstić, Italijankom Đanom Nanini, Antonijom Šolom... Nakon vrtoglavog uspeha usledio je vrtoglavi uspon - nažalost na Nebo! Njegov džip "Tuareg" udario je 2007. u kamion, a zatim i u bankinu autoputa blizu mesta Nova Gradiška u Hrvatskoj. Toše je na suvozačevom mestu spavao. I nakon sudara je nastavio da spava - nažalost večnim snom. Međutim, nije ga prekrila večna tama zaborava!



Makedonski Elvis Prisli

"Ko je bio taj prekrasan mlad momak, toliko popularan na celom Balkanu, jer situacija u Makedoniji je ista kao i u SAD-u kada je ubijen John Lennon i kada je umro Elvis Presley", pitao se novinar "National Public" radija u Nju Jorku ubrzo nakon Tošetove smrti. Iako je od Balkana bio poprilično udaljen, on je tačno opisao histeriju i nevericu nakon nesreće u Hrvatskoj. Toše je posthumno postao počasni građanin Makedonije i 2008. je na Beoviziji dobio nagradu za životno delo, štampane su markice sa njegovim likom, a aprila ove godine u rodnom Kruševu je otvorena i "Spomen-kuća Todora Tošeta Proeskog". Svake godine, na dan njegove tragične pogibije, održavaju se mise zadušnice koje traju nekoliko dana - u Novoj Gradišci, rodnom Kruševu, Nemačkoj, Bugarskoj. Održavaju se koncerti u njegovu slavu, a pre 2 godine je 16 maratonaca za 78 sati pretrčalo put od Nove Gradiške do Kruševa. Sličnih akcija biće zasigurno i u budućnosti, jer postoje razni oblici života - na jedan nam neprestano ukazuje Toše Proeski!
Ko je Toše Proeski? Image
Na vrh Go down
https://todortoseproeski.serbianforum.info
 
Ko je Toše Proeski?
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Tose Proeski - Oj, Devojce (Toše i grupa Sintezis)
» Instrumental pjesme Toše Proeski
» Tose Proeski - Ima li den za nas

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Todor Tose Proeski Forum :: Tošin magični život :: Nove vijesti vezane uz Tošu-
Idi na: